کودک یک ماهه

آبان 25, 1398

کودک یک ماهه

ماه اول زندگی نوزاد جدید شما زمان جالبی است. تنها در دوازده ماه, کودک شما از نوزادی که کاملا به شما وابسته است تبدیل به خردسالی می شود که شروع به راه رفتن, صحبت کردن و نشان دادن اولین علائم استقلال کرده است.

طی ماه اول, نوزاد شما به این جهان جدید بزرگ و عجیب عادت می کند. و شما به مراقبت و برآورده کردن نیازهای زیاد او عادت می کنید. در زیر تعداد کمی از تغییراتی که می توانید انتظار آنها را طی ماه اول زندگی کودک داشته باشید آورده شده اند.

مهم است به خاطر بسپارید که نوزادانی که پیش از موعد به دنیا آمده اند از این مراحل رشد نوزاد به صورت دقیق پیروی نمی کنند. آنها احتمالا مطابق با زمان مقرر به دنیا آمدنشان به هر مرحله می رسند تا روز واقعی به دنیا آمدنشان. نوزادانی که یک ماه زودتر به دنیاه آمده اند احتمالا یک ماه طول می کشد تا به هم سن و سال های خود برسند.


رشد کودک یک ماهه

اگر وزن کودکتان طی چند روز اول زندگی کمی کاهش پیدا کرد نگران نشوید. نوزادان با مایع بدنی اضافی به دنیا می آیند و معمولا ۱۰% از وزن زمان تولدشان را قبل از اینکه تثبیت شوند و شروع به افزایش وزن کنند از دست می دهند. در هفته دوم تولد آنها, نوزادان باید به وزن تولد خودشان برگشته باشند و طی ماه اول آنها به سرعت وزن اضافه می کنند – تقریبا هر روز نیم تا یک اونس وزن اضافه می کنند. دکتر شما افزایش وزن نوزاد شما را با جدول رشد طی ویزیت های کودک بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود که کودک شما با سرعت درست در حال رشد است.


مهارت های حرکتی کودک یک ماهه

سیستم عصبی نوزاد هنوز در حال تکامل است اما نوزادان می توانند کارهای زیادی در ماه اول انجام دهند. شما متوجه خواهید شد که نوزاد شما با رفلکس های ذاتی متعددی از جمله مکیدن به دنیا آمده است. اندکی بعد از تولد, نوزاد شما قادر خواهد بود با کمی کمک شما سینه شما را برای شیر خوردن بمکد. اگر شما انگشت خود را در کف دست نوزاد قرار دهید, متوجه می شوید که او دستش را دور انگشت شما محکم می کند. برخی مواقع نوزادان از جا می پرند سریع دست و پای خود را باز می کنند و بعد جمع می کنند این رفلکس مورو نام دارد. حتی در ۱ ماهگی, نوزاد شما غریزه راه رفتن را دارد. اگر شما پای نوزاد را روی سطح سفت قرار دهید درحالیکه وزن بدن آنها را ساپورت می کنید, به نظر می رسد که چند قدمی بر می دارند.

اگرچه نوزاد یک ماهه ممکن است بتواند سر خود را موقع دراز کشیدن روی شکم خم کند, اما هنوز قدرت گردنی کافی برای ساپورت وزن خود موقع سر پا ایستادن را ندارند. مطمئن شوید هر بار که می خواهید او را بلند کنید دست خود را زیر سر نوزاد قرار دهید.


خواب کودک یک ماهه

نوزاد بودن کار سختی است. برای چند هفته اول, به نظر می رسد که تنها کاری که نوزاد می خواهد انجام دهد خوابیدن است. در واقع, نوزادان ۱۵ تا ۱۶ ساعت در روز می خوابند. آن ساعت ها ممکن است نامنظم باشد به خاطر اینکه نوزاد هنوز با چرخه روز و شب طبیعی تطابق پیدا نکرده است. شما می توانید به نوزاد خود کمک کنید که این تطابق را با محدود کردن فعالیت ها به روز و ساکت, تاریک و کسل کننده نگه داشتن همه چیز در شب به دست آورد. نهایتا نوزاد شما متوجه می شود که روز موقع بازی است و شب موقع خواب است.

همچنین, چرخه های خواب نوزاد یک ماهه شما متفاوت با چرخه خواب شما است. بر خلاف بزرگسالان, نوزادان بیشتر زمان را در خواب REM به سر می برند تا در خواب عمیق تر non REM. این به این معنی است که آنها ممکن است خیلی راحت طی چند هفته اول بیدار شوند.


حس ها در کودک یک ماهه

نوزادان با دید خیلی مبهم به دنیا می آیند. نوزادان نزدیک بین هستند. نوزاد شما ممکن است اشیا و افراد را زمانی شفاف تر ببیند که آنها در ۸ تا ۱۲ اینچی قرار دارند. این به این معناست که نوزاد می تواند صورت شما را حین نگهداری شما از او ببیند و در واقع, ترجیح می دهد به شما نگاه کند تا اسباب بازی ها به خاطر اینکه نوزادان طبیعتا به صورت های انسانی کشش دارند. آنها همینطور اشیا با کانتراست بالا را ترجیح می دهند به خاطر اینکه دیدن آنها آسان تر است ( اگرچه لازم نیست اتاق آنها را کاملا سیاه سفید کنید, رنگ های روشن هم خوب هستند)

شما ممکن است متوجه شوید که چشم های نوزاد یک ماهه شما چپ می شود – وقتی که سعی می کند روی یک تصویر تمرکز کند. این طبیعی است به خاطر اینکه کنترل چشم نوزاد هنوز کاملا رشد پیدا نکرده است. با این حال اگر آنها در سه یا چهار ماهگی همینطور باقی ماندند, با پزشک تماس بگیرید به خاطر اینکه ممکن است نشانه ای از لوچی باشد.

اگرچه شنوایی نوزاد هنوز کاملا توسعه پیدا نکرده است, نوزادان می توانند صداها را تشخیص دهند به خصوص صداهای والدین خود را که به شنیدن آنها در رحم عادت کرده اند. آنها به خصوص صداهای دارای زیر و بم زیاد را دوست دارند. پس ناراحت نشوید از اینکه مادر شوهرتان از آن صدای بچه جیغ جیغو برای حرف زدن با نوزادتان استفاده می کند. اگر نوزاد شما به نظر نمی رسد که اصلا به صداها واکنش نشان دهد, حتما این مسئله را با دکتر خود در میان بگذارید حتی اگر تست تولد مشکلی را نشان نداده است.

مثل بسیاری کودکان بزرگتر, نوزادان مزه های شیرین را ترجیح می دهند. جوانه های چشایی آنها به اندازه کافی تکامل پیدا نکرده که مزه تلخ و ترش را تشخیص دهد. آنها حس بویایی کاملا رشد یافته ای دارند و می توانند بوی سینه مادر و شیر را در چند روز اول زندگی احساس کنند.


تغذیه در کودک یک ماهه

طی ماه اول, انتظار داشته باشید که نوزاد شما که با شیر مادر تغذیه می شود ۸ تا ۱۲ بار در روز شیر بخورد (هر دو یا سه ساعت). نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند ممکن است تنها شش تا هشت بار در روز شیر بخورند. بعضی والدین هر وقت که کودک شیر می خواهد به او شیر می دهند درحالیکه بقیه مادرها با برنامه شیر می دهند. شما می دانید چه زمانی نوزاد شما گرسنه است, به خاطر اینکه او شروع تکان دادن سر و گشتن به دنبال سینه می کند یا وقتی گونه اش را لمس می کنید سرش را به طرف شما بر می گرداند. نوزادی که به مقدار کافی غذا خورده باشد راضی به نظر خواهد رسید و ممکن است حتی به خواب برود. اگر کودک به اندازه کافی غذا خورده باشد چهار تا شش بار پوشک خود را خیس خواهد کرد.


ارتباط در کودک یک ماهه

نوزاد یک ماهه یک حالت ارتباط بیشتر ندارد یعنی گریه کردن. نوزاد شما تا سه ساعت در روز گریه خواهد کرد ( وحشت نکنید, گریه کردن با گذر زمان کاهش پیدا می کند ). گریه کردن راه نوزاد شما برای گفتن این است که من گرسنه ام, من خودم را خیس کرده ام یا من خیلی خسته ام. نهایتا شما شروع به ترجمه این گریه ها می کنید و بهترین راه برای آرام کردن او را پیدا می کنید ( مثلا با تکان دادن نوزاد ). بعضی نوزادان که بیش از حد گریه می کنند ممکن است مشکل پزشکی یا گاز معده داشته باشند, بنابراین اگر نمی توانید نوزاد خود را آرام کنید با دکترتان تماس بگیرید.


نکاتی برای ماه اول نوزاد شما

نوزادان عاشق لمس شدن هستند. به نوزاد یک ماهه خود تماس پوست به پوست زیادی بدهید مثلا با نگه داشتن او و تکان دادنش یا به آرامی او را ماساژ دهید. این باعث می شود نوزاد شما احساس راحتی و عشق داشته باشد.

پاهای کودک خود را با حرکت دوچرخه برای چند دقیقه حرکت دهید. این ورزش آسان کمک می کند تون عضلات برای چهار دست و پا رفتن و راه رفتن آماده شود – قبل از اینکه بدانید نوزاد شما شروع به این کار خواهد کرد.

آخرین نسخه: 1.56 مهر 1398
تغییرات: رفع مشکلات گزارش شده و بهبود سرعت و کارایی برنامه