کودک شش ماهه

آبان 29, 1398

کودک شش ماهه

ممکن است به سختی باور کنید, اما تقریبا به نیمه یک سالگی نوزاد خود رسیده اید! در تنها شش ماه بسیار کوتاه, کودک شما یاد گرفته چطور ارتباط برقرار کند و غذاهای جامد را بخورد.

این بخش از راهنمای ماه به ماه نسخه برخی از مراحل مهم رشدی کودک را ارائه می کند که می توانید انتظار داشته باشید کودکتان در شش ماه به آن برسد.


رشد کودک شش ماهه

طی چند ماه اول زندگی, کودک شما با میزان یک و نیم تا دو پوند در ماه رشد می کرد. اکنون, او باید حداقل دو برابر وزن تولد خود باشد. در شش ماهگی, رشد کودک شما به حدود ۱ پوند در ماه کند خواهد شد. افزایش قد کودک شما هم به حدود نیم اینچ در ماه کاهش پیدا خواهد کرد.


مهارت های حرکتی کودک شش ماهه

کودک شما ممکن است در شش ماهگی بتواند به تنهایی بشیند. برای آماده شدن کودکان ابتدا خود را با دستانشان نگه می دارند اما طی زمان می توانند بدون کمک بشینند.

کودک شش ماهه شما می تواند احتمالا از پشت به شکم و برعکس غلت بزند. بعضی کودکان با استفاده از این متد غلت زدن در اتاق می گردند یا ممکن است به سمت عقب و جلو سینه خیز بروند. ممکن است متوجه شده باشید که کودکتان روی دست و زانوهایش بلند می شود و خود را به عقب و جلو تکان می دهد.


خواب کودک شش ماهه

بیشتر کودکان شش تا هشت ساعت در شش ماهگی می خوابند. زمانی که کودکان در این سن با به خواب رفتن یا خواب ماندن مشکل دارند, بعضی والدین به سراغ متد توسعه یافته توسط متخصص کودکان ریچارد فربر می روند. متد فربر, همانطور که شناخته شده است, شامل قرار دادن کودک در گهواره زمانی که هنوز بیدار است می باشد. اگر کودک شما گریه می کند, هر شب قبل از اینکه به سراغ او بروید کمی بیشتر صبر کنید و هر شب این مقدار را افزایش دهید. این متد به خوبی برای بعضی خانواده ها موثر است اما ممکن است نیاز به تجربه با متدهای خواب مختلف داشته باشید قبل از اینکه متدی که برای شما موثر است را پیدا کنید.

حالا که کودک شما می تواند به صورت مستقل غلت بزند, متعجب نشوید اگر او را وقتی به خواب رفته روی پشت در تخت قرار دادید و او روی شکم بیدار شد. ریسک SIDS ( سندرم مرگ ناگهانی نوزاد ) در شش ماهگی کمتر از چند ماه اول زندگی است. با این حال بهتر است حیوانات پلیشی, بالش ها, ضربه گیر های تخت و دیگر آیتم های نرم را فعلا خارج از تخت نگه دارید.


حس های کودک شش ماهه

ممکن است متوجه شده باشید که رنگ روشن هنگام تولد چشم کودکتان تغییر کرده است. چشمان روشن تر تغییرات متعددی پیدا می کند قبل از اینکه در شش ماهگی به رنگ نهایی خود برسد. اگر کودک شما هنوز چشمان آبی دارد, این احتمال وجود دارد که برای همیشه آبی باقی بماند.


تغذیه ی کودک شش ماهه

اگر شما هنوز به کودک خود غذاهای جامد نداده اید, متخصص کودکان شما احتمالا توصیه می کند که در شش ماهگی این کار را شروع کنید. با غلات غنی از آهن در ترکیب با شیر خشک یا شیر مادر شروع کنید. همچنان که کودکتان با غذاهای جامد تطابق پیدا می کند, غذاهای دیگر و سبزیجات را یکی یکی وارد کنید. چند روز صبر کنید و بعد چیز جدیدی را امتحان کنید تا مطمئن شوید کودکتان به آن حساسیت ندارد.

اگر کودکتان به نظر نمی رسد که غذای جدیدی را دوست داشته باشد, چند روز صبر کنید و بعد دوباره آنها را امتحان کنید. کودکان موجودات ظریفی هستند و چشایی آنها می تواند هر روز تغییر کند.

غذاهارا یکی یکی اضافه کنید تا بتوانید هر واکنشی مثل اسهال یا تهوع را تحت نظر داشته باشید. مطابق با آکادمی متخصصن کودکان آمریکا, هیچ شواهدی وجود ندارد که دادن غذاهای جدید مثل تخم مرغ و ماهی بعد از ۴-۶ ماهگی ریسک آلرژی های غذایی را افزایش می دهد. تا حداقل یک سالگی صبر کنید و بعد به کودکتان عسل بدهید زیرا این می تواند باکتری داشته باشد که باعث بوتولیسم می شود. شیر گاو نباید تا یک سالگی به کودک داده شود اگر چه محصولات درست شده از شیر گاو مثل ماست و پنیرهای نرم را می توانید استفاده کنید.


ارتباط کودک شش ماهه

کودک شش ماه شما باید لبخند بزند, بخندد و از خود صدا تولید کند (ماما, بابا). برای اینکه به کودکتان در یادگیری زبان کمک کنید, داستانهایی را هر شب با هم بخوانید.

کودکان در این سن شروع به شناخت افراد و چیزهای دور و ور خود کرده اند. کودک شما شروع به احساس راحتی با افراد آشنا می کند. ممکن است اولین نشانه های ترس را زمانی که کودکتان با افراد غریبه یا در موقعیت های جدید است ببینید.


برگشت به کار

ممکن است به اندازه کافی خوش شانس باشید که دوست یا خویشاوندی نزدیکتان باشد که از کودک نگه داری کند. اما اگر نیست, در اینجا نکاتی برای انتخاب یک ارائه کننده خدمات مراقبت کودک ایمن و قابل اطمینان آورده شده است :

  • مراکز مراقبت از کودک متعدد را بازدید کنید. حداکثر زمان ممکن را در هر کدام سپری کنید تا بفهمید کودکتان قرار است در آنجا چه چیزی را تجربه کند. اگر می توانید, بدون اطلاع قبلی بروید تا ببینید مرکز زمانی که برای بازدید شما آماده نیستند چطور اداره می شود.
  • بررسی کنید تا مطمئن شوید که تسهیلات محیط پاکیزه و امنی را فراهم می کند. نباید خطرات ایمنی آشکاری وجود داشته باشد و روندهای اورژانسی باید آشکارا آماده باشند.
  • درباره نسبت کارکنان به کودکان سوال کنید. هرچه تعداد کارکنان به کودکان کمتر باشد بهتر است.
  • درباره زمینه هر فرد که قرار است از کودکتان مراقبت کند اطلاعات به دست آورید. مطمئن شوید که تسهیلات بررسی های زمینه دقیق را برای تمام کارکنان خود انجام می دهد, از کارگران مراقبت کودک تا افراد نگهداری.

نکاتی برای ماه ششم کودکتان

  • مدام بررسی کنید که آیا کودکتان مراحل مهم رشدی را طی می کند یا خیر. مثل صدا در آوردن, نشستن بدون کمک, لبخند زدن, ایجاد تماس چشمی یا پاسخ به صدا ها.
  • اگر شما نگران هستید که کودکتان مرحله ای را از دست داده است, با متخصص کودکان تماس بگیرید.
  • با کودک خود بازی کنید. این کار به او کمک خواهد کرد که درک ثبات شی را به دست آورد- اینکه اشیا هنوز وجود دارند, حتی زمانی که خارج از دید هستند.
  • اسباب بازی ها را خارج از دسترس کودک قرار دهید تا او را ترغیب به چهاردست و پا رفتن کنید.
  • اگر کودک بزرگتری دارید, مطمئن شوید که اسباب بازی ها با قطعات کوچک را دور نگه دارید تا کودکتان آنها را در دهان نگذارد.

آخرین نسخه: 1.56 مهر 1398
تغییرات: رفع مشکلات گزارش شده و بهبود سرعت و کارایی برنامه