کودک هشت ماهه

آبان 29, 1398

کودک هشت ماهه

شما به هشت ماهگی رسیده اید. منتظر بعضی تغییرات رشدی بزرگ در چند ماه بعد باشید.


حرکات کودک هشت ماهه ی شما

خزیدن و چهاردست و پا رفتن کل روز انجام می شود یا انجام خواهد شد. جالب نیست که چقدر سریع کوچولوی شما می تواند روی دست و پای کوچکش به اطراف برود؟ خیلی زود بعد از آن, او می ایستد و قلمرو خود را نظارت می کند, به این ور و آن ور با نگاهی کنجکاو خیره می شود. من ارباب دنیا هستم! بعد از آن شروع به گشتن می کند که به معنی ایستادن و بعد حرکت کردن حین گرفتن اشیا است. نهایتا بدون کمک راه می رود. این می تواند خیلی زود در ۹ ماهگی و دیرتر در ۱۸ ماهگی اتفاق بیفتد.

نمی توانم جلوی خودم را بگیرم و نقل قول مطلوبم از فیلسوف دانمارکی سورن کیرکگارد را با شما در میان نگذارم:

مادر به کودک خود یاد می دهد که تنها راه برود. او به اندازه کافی از او دور می ماند تا نتواند واقعا او را ساپورت کند اما دستهایش را به سمت او می برد تا او را بگیرد. او حرکات او را تقلید می کند و اگر تلوتلو بخورد, او بلافاصله خم می شود تا او را برباید طوری که کودک ممکن است باور کند که به تنهایی راه نمی رود….و حتی او بیشتر از این پیش می رود. صورت او مثل پاداشی از هم می شکفد. بنابراین, کودک تنها با چشمانی که روی صورت مادرش خیره شده راه می رود. او خود را با دستانی که او را نگه نمی دارد ساپورت می کند و مدام به سوی پناه آغوش مادرش پیش می رود و کمی تردید دارد که در همان لحظه که او حواسش به نیازش برای مادرش است, او اثبات می کند که می تواند این کار را بدون مادرش انجام دهد, به خاطر اینکه دارد تنها راه می رود.

راه رفتن پیروزی عالی است . کودک شما ادامه می دهد, دور تر و دورتر از شما می شود, کمتر به شما وابسته می شود و فرد مستقلی می شود.


مهارت های حرکت ظریف کودک هشت ماهه ی شما

در این مرحله کودک می تواند اشیا را با انگشت شست و اشاره اش بردارد, که بسیار پیشرفته تر از در دست گرفتن مبتدی بود که چند ماه پیش یاد گرفته بود. همراه با دید ۲۰:۲۰ و علاقه شدید به چیزهای کوچک, ممکن است کوچکترین ذرات را با دستانشان بردارند و بعد در دهانشان بگذارند.


کلام کودک هشت ماهه ی شما

خیلی زود کودک شما کلمه معناداری یاد خواهد گرفت که وقتی به آن فکر می کنید, شاهکار ذهنی جالبی است. با این حال اگر تا به حال تلاش کرده باشید زبان دوم یاد بگیرید خیلی خوب می دانید درک آن آسان تر از صحبت کردن آن است. به خاطر همین ماه ها طول می کشد تا واقعا اولین کلمات بیان شود.


مهارت های شناختی کودک هشت ماهه

با ورود به حوزه زبان و تفکر سمبلیک, پایداری شی کمی پیش تر می رود. دیگر صرفا به خاطر حس ها نیست ( اگر نمی توانم ببینم یا لمس کنم, وجود ندارد) کودک شما این مفهوم را درک کرده است” چیزها حتی زمانی که مستقیما آنها را حس نمی کنم وجود دارند” بنابراین حالا او به دنبال شیی که کاملا از او پنهان شده است می گردد. به هر حال او باید جایی همان اطراف باشد.


زمان آن رسیده که به صورت جدی به ایمن سازی خانه فکر کنید

تمام این جهش های هیجان انگیز است. اما همچنان که کوچولوی شما متحرک تر و کنجکاوتر می شود و بیشتر قادر است اشیای کوچک را دستکاری کند, مسائل امنیت جدید پیش می آید.

به عنوان شروع, فرض کنید که شما نوزاد هستید و در خانه چهار دست و پا می روید و به دنبال خطر می گردید و همه خطرات را رفع کنید:

  • با تحرک افزایش یافته اغلب نیاز برای قرار دادن موانع در مسیرها وجود دارد به صورتی که کودک نتواند از پله ها به پایین بیفتد.
  • در همه کابینت ها را قفل کنید به خصوص آنهایی که بطری های مواد پاک کننده سمی و مواد دیگر در آنها قرار دارد. اما یکی یا دو تا را باز بگذارید و در آن قاشق های چوبی و ماهی تابه قرار دهید که کودک شما بتواند آزادانه و ایمن در اکتشافات آشپزخانه با آنها بازی کند.
  • شماره کنترل سم را کنار تلفن خود داشته باشید.
  • مراقب خطرات خفگی باشید.
  • تمام داروها را در جای ایمنی ذخیره کنید.
  • حتما دمای آب خود را کمتر از ۱۲۰ درجه نگه دارید تا حوادث سوختگی اتفاق نیفتد.
  • صندلی ماشین رو به پشت همیشه یک الزام است.

نمی خواهم شما را پارانویایی کنم اما اولویت شماره یک والدین کمک به گذراندن دوران کودکی به صورت سالم است. اکنون, بواسطه طبیعت مراحل رشدی شگفت انگیزی که خیلی زود می آیند, بسیاری ریسک ها به شدت افزایش خواهد یافت. باید هوشیار باشید.

آخرین نسخه: 1.56 مهر 1398
تغییرات: رفع مشکلات گزارش شده و بهبود سرعت و کارایی برنامه