کودک پنج ماهه

آبان 27, 1398

کودک پنج ماهه

ماه پنجم زمان تغییرات برای کودک شماست. شما می توانید انتظار داشته باشید که او اولین تلاش های خود را برای حرف زدن واقعی به کار برد. او همچنین آماده به چهاردست و پا رفتن شده است که به این معناست که شما باید آماده تحرک جدید کوچولوی خود باشید.

این بخش از راهنمای ماه به ماه نسخه برخی از مراحل مهم رشدی که می توانید انتظار داشته باشید کودک شما در پنج ماهگی کسب کند را توصیف می کند.


مهارت های حرکتی در کودک پنج ماهه

کودکان پنج ماهه می توانند برای مدت نسبتا طولانی تری صاف بشینند. کودک شما احتمالا نیاز به حمایت توسط بالش دارد اما ممکن است بتواند بدون ساپورت برای چند ثانیه در هر بار بنشیند.

بعضی کودکان پنج ماهه شروع به غلت زدن از پشت به شکم می کنند. زمانی که کودک شما غلت می زند, ممکن است متوجه شوید که پاهای خود را حرکت می دهد. او درحال آماده شدن برای چهاردست و پار رفتن و سینه خیز رفتن است که فقط چند ماه با آنها فاصله مانده! اما به خاطر داشته باشید که وقتی کودک شما توانست غلت بزند, هیچ وقت او را روی تخت یا سخت بلندی که بتواند تصادفا از آن پایین بیفتد و آسیب ببیند رها نکنید.

مسئله ی دیگری که در پنج ماهگی متوجه آن می شوید این است که چنگ زدن کودک شما قوی تر می شود. او می تواند اشیا را نزدیک تر بکشد و آنها را با کف دستش بلند کند و بعد از یک دست به دست دیگر جابه جا کند. کودک شما ممکن است حتی بتواند بطری یا فنجان سبکی را به تنهایی نگه دارد.


خواب کودک پنج ماهه

بیشتر کودکان کل شب را در پنج ماهگی می خوابند اما نه کامل. برای ترغیب کودکتان به کسب ریتم خواب شبانه منظم, یک روتین خواب ایجاد کنید. با حمام گرمی شروع کنید, بعد چند دقیقه با آواز و داستان او را به آرامی تکان دهید و چشمان کودک شما مطمئنا خواب آلود می شود.

به قرار دادن کودکتان در گهواره زمانی که خواب آلود است عادت کنید به جای اینکه وقتی کاملا خوابید او را در گهواره قرار دهید. به این صورت, کودک شما یاد می گیرد چطور خود را آرام کند به جای اینکه به شما تکیه کند.

در طول روز, کودک شما احتمالا دو بار به چرت زدن نیاز خواهد داشت یک بار صبح و یک بار بعد از ناهار. سعی نکنید که چرت ها را تا وقتی که کودک شما خسته است به تاخیر بیندازید. کودکتان را با اولین نشانه های خواب آلودگی در گهواره بگذارید.


حس های کودک پنج ماهه

دید کودک پنج ماهه شما به بهتر شدن ادامه می دهد. در این نقطه کودکان هنوز دید ۲۰/۲۰ ندارند اما آنها می توانند به خوبی در فواصل مختلف ببینند و چشمان آنها می تواند بدون چپ شدن روی چیزی متمرکز شود. در پنج ماهگی, درک رنگ کودک شما به حدی قوی شده است که می تواند تفاوت بین دو نوع از رنگ مشابه را متوجه شود. اما کودکان در این سن هنوز رنگ های اولیه مثل قرمز, آبی و زرد را ترجیح می دهند.


ارتباط کودک پنج ماهه

کودک شما باید تا الان به صدا سازی افتاده باشد و آن صدا سازی ها ممکن است شبیه کلمات واقعی به نظر برسد. پنج ماهه ها می توانند حروف صامت و صدا دار را کنار هم قرار دهند ( مثل با – با). اگر ما- ما یا با- با را در ترکیب با هم شنیدید خیلی هیجان زده نشوید. کودکان در این سن هنوز معنی برای این کلمات اختصاص نداده اند.

چند ماه دیگر صبر کنید و این ما ما و با با ها خطاب به شما خواهد بود. در پنج ماهگی, کودکان شروع به درک آنچه می شوند می کنند مثل صدای سگ یا روشن شدن ماشین. اگرچه آنها نمی توانند هنوز کلمات را درک کنند, ممکن است وقتی نامشان را صدا می کنید بچرخند یا فرمان ساده ای مثل “نه” را درک کنند.


نکاتی برای پنج ماهگی کودک

  • کودکان عاشق موسیقی هستند. همه نوع آواز برای کودک چهار ماهه خود از کلاسیک تا جاز تا پاپ بگذارید. کودک شما دست خواهد زد, لبخند خواهد زد و ممکن است حتی همراه با آن صدا در آورد.
  • به کودک خود اسباب بازی های ساده رنگی مثل مکعب های نرم بدهید تا با آن بازی کند. وقتی که هر آیتم را می دهید اسم آن را بگویید تا به کودکان کمک کنید کلمات جدید یاد بگیرد.
  • در فکر برداشتن آویز متحرک از بالای تخت کودکتان باشید. زمانی که کودکان بتوانند روی دست و زانوهایشان بلند شوند, ممکن است در طناب های آویز متحرک گیر کنند.
  • اگر شما هنوز خانه تان را برای کودکتان ایمن نساخته اید, مطمئن شوید که خیلی زود این کار را انجام می دهید. تمام خروجی های الکتریکی را بپوشانید, تمیز کننده های خانگی و مواد خطرناک دیگر را در کابینت های قفل شده قرار دهید و تمام خطرات را از سر راه دور کنید. همینطور خیلی مراقب باشید که فنجان داغ قهوه یا اتوی روشن را در لبه ها قرار ندهید چون کودکتان می تواند آنها را بکشد.

آخرین نسخه: 1.56 مهر 1398
تغییرات: رفع مشکلات گزارش شده و بهبود سرعت و کارایی برنامه