کودک یازده ماهه

نوامبر 20, 2019

کودک یازده ماهه

مطمئنا تماشای کوچولویتان که دست ها و انگشتانش را در تمام ماه های گذشته کشف می کرد هیجان انگیز بود. سپس تماشای آنها درحالیکه از در دست گرفتن چیزها و قرار دادن آنها در دهان خود استفاده می کنند لذت بخش بود. همین حالت برای سینه خیز رفتن, چهار دست و پا رفتن و راه رفتن صدق می کند.

اما هیچ چیز در رشد کودک هیجان انگیز تر از رشد زبان نیست. در آینده ای نه چندان دور کودک شما شروع به صحبت کردن می کند. منظور استفاده از صداهایی است که به صورت خود انگیز برای ارتباط برقرار کردن یاد گرفته شده اند.


صحبت کردن کودک یازده ماهه : یادگیری زبان

قبل از اینکه این اتفاق بیفتد, کودک یازده ماهه شما باید جهش ذهنی عالی داشته باشد که بر خلاف کلمه بیان شده اول اندکی درک می شود و اغلب نادیده گرفته می شود. در واقع, این احتمالا اتفاق افتاده است اما شما متوجه آن نشده اید یا توجه زیادی به آن نکرده اید. شما باید به آن توجه کنید به خاطر اینکه کودک شما واقعا بزرگترین ایده انسان تا کنون را دارد. این ایده این است: این صدایی که من الان می شنوم در واقع معنی دیگری دارد.

اگر شما در باره این فکر کنید, هیچ علتی وجود ندارد که آن صدا باید نشان دهنده چیزی در جهان واقعی باشد. برای مثال چرا مامان باید به معنای این فرد فوق العاده ای باشد که من عاشق او هستم. این ارتباط عالی صدا با اشیای عینی در جهان شروع تفکر سمبلیک را نشان می دهد, شروع ورود کودک شما به قلمرو ذهن.


زبان دریافتی برابر زبان بیانی

پروسه رشد زبان در واقع از شروع در حال رشد بوده است زمانی که کودک یازده ماهه شما ترجیح می داد به زبان گفتاری گوش دهد و شروع به پردازش اجزای آن می کرد. مقدار زیادی از مغز انسان به کدگشایی و ایجاد زبان اختصاص یافته است و این مراکز زبان متعدد با آن صداهای زبانی که کودک شما به دقت به آنها گوش میداد تقویت شده است.

در عین حال, کودک شما شروع به بازی با صداها کرد و یاد گرفت چطور حروف صامت و صدادار و موسیقی زبان بومی خود را بیان کند. برای مثال شما توجه شدید چطور او صداها را به شیوه ای کنار هم قرار می دهد که به نظر شبیه حرف زدن واقعی می آید. اما این زبان نبود تا وقتی که در حدود ۹ ماهگی, او تفکر عالی خود را به دست آورد.

بعد از آن شما متعجب می شوید که آیا او معنی اسم خود یا نه یا شیشه شیر را می فهمد یا نه و او احتمالا می فهمد. اما, همانطور که همه شما که سعی کرده اید زبان دوم را در زندگی یاد بگیرید می دانید, درک کلمات (زبان دریافتی) آسان تر از ایجاد گفتار(زبان بیانی) برای ایجاد ارتباط است. به علاوه, مهارت های حرکتی دهانی درگیر در صحبت کردند به شدت پیچیده هستند و زمان زیادی لازم است تا در آنها مهارت به دست آید. به این خاطر است که سه ماه بین این ایده عالی و تظاهر آن به عنوان اولین کلمه طول می کشد.


یادگیری صحبت کردن کودک

چطور کودک شما به بهترین شکل یاد می گیرد در این نقطه شروع به صحبت کند؟ برای درک این, بیایید آزمایش فکری انجام دهیم. فرض کنید که شما یک والد عاشق علم هستید. می خواهید بدانید چطور کودک شما با روشن نگه داشتن تلویزیون در تمام روز و نشاندن کودک در صندلی و واداشتن او به تماشای تلویزیون برای چند ساعت در روز حرف زدن را یاد میگیرد. اما نه مکالمه های انسانی, فقط نگاه کردن تلویزیون. چطور کودک شما یاد می گیرد صحبت کند؟

جواب این است : ابدا نمی تواند یاد بگیرد. کودکان تنها می توانند زبان را در زمینه رابطه یاد بگیرند. باید سوال و جواب, پاسخ آنی به چیزهایی که اتفاق افتاده است, پیگیری درباره حرف زدن نوزاد با حرف زدن خودتان وجود داشته باشد. به صورت خلاصه, تعاملات انسانی لازم است. تصاویر موجود در تلویزیون هیچ کدام از اینها را ندارد و البته فاقد مزیت ارتباط برقرار کننده ای است که ارتباط عاطفی نزدیکی با کودک دارد.


هدایت کودک

می توانم بقیه این بخش را به مشاوره دادن در این باره اختصاص دهم که چطور به کودک خود کمک کنید یاد بگیرد حرف بزند. راه های واقعا خوبی وجود دارد: زیاد با او صحبت کنید, بگویید چه کار می کنید, سوال بپرسید, به هر چیزی که کودکتان می گوید جواب دهید, با هم کتاب بخوانید, از انعکس و درام و ژست های زیاد در گفتار خود صحبت کنید.

همه اینها خوب است اما واقعیت این است که شما باید به همان اندازه که به او یاد می دهید راه برود به او یاد بدهید حرف بزند. در محیط عادی غنی از زبان که مطمئنا شما فراهم می کنید, کودک شما تحریک زبانی زیادی برای یادگیری ارتباط برقرار کردن دارد.

آخرین نسخه: 1.56 مهر 1398
تغییرات: رفع مشکلات گزارش شده و بهبود سرعت و کارایی برنامه